top of page

DIY posteľ v aute: S týmto návodom si ju postavíš aj ty!

Ak si dobrodruh, turistka alebo len jednoducho miluješ cestovanie, pravdepodobne už vieš, že ti posteľ v aute otvorí celý svet nových možností. Nie každý má peniaze alebo čas na vybudovanie luxusnej dodávky podľa Instagramu. A ani si s tým nemusíš lámať hlavu. S mojim návodom si skladaciu posteľ do auta postavíš ľahko, rýchlo a za málo peňazí!


P.S. - Samozrejme veľké ďakujem patrí hlavným aktérom projektu, môjmu šikovnému Majkovi a jeho ocinovi, ktorí to spolu celé "zbúchali". :-)

20 ročná Škoda Octavia, 3500 km, 2 týždne, 2 parťáci!

Už o pár dní vyrážame na super výlet. A keďže z neho začnem o chvíľu pridávať aj prvé poznatky, dávam priestor aj vám, rovnakým šialencom, na zaujímavé otázky. Chystáme sa prejsť Dolomity, oblasť Cinque Terre, pár jazier, cez Florenciu, Toskánsko, po východnom pobreží až do Benátok a späť domov na Slovensko (ak nás samozrejme vláda neprekvapí). A ako ste už asi správne pochopili, spať budeme v aute.


Spánok v našej "Octávke" sme si už párkrát vyskúšali. Nemali sme žiadnu prípravu, žiadne vychytávky a na 2/3 noci to stačilo. 2 týždne na cestách si však zaslúžia menší Kempinski Upgrade a tak sme zahájili pátranie. Na fotografiách môžete vidieť, že podlaha je po sklopení sedačiek nerovná a to si vyžadovalo úpravu. Vopred sa chceme poďakovať adminom a členom FB skupiny "Spaní v autě" a najmä šikovnému Janovi, ktorý nám situáciu uľahčil prehľadným výpočtom vnútorných rozmerov pre Škodu Octaviu I.

spanie v aute Skoda Octavia

Síce má Janko verziu kombi, no aj do našej klasickej to sadlo ako zadok na šerbeľ. :) Najlepšie sa nám na to hodila 15mm OSB doska z OBI. Jej celkový rozmer viete odhadnúť podľa nákresu, prípadne si to prispôsobiť pre svoje auto.


Celková cena OSB dosky bola 26,49 EUR.


Samozrejme k tomu potrebujete ešte pánty a nástroje. Na nákrese môžete vidieť aj trošku iné usporiadanie rezov. My sme si to prispôsobili tak, aby nám to bolo pohodlné a praktické. Samotné skladanie si teda viete vymyslieť podľa svojej chuti a typu auta.

ako si vyrobiť posteľ do auta

skladacia posteľ do auta

Život v dodávke je skvelý a snívam o ňom už dlhé roky, ale bohužiaľ nie je pre všetkých. Okrem problémov s parkovaním v Bratislave to navyše stojí majetok, ešte pred vybudovaním. Pre tých z nás, ktorí už auto majú (a nemajú samozrejme deti či obmedzené priestorové možnosti), teda existuje oveľa lacnejšie riešenie vo forme OSB-čky.


Ak sa nebojíte a máte chuť, môžete si postaviť posteľ do auta za menej ako 100 EUR + jednu zastávku v miestnom železiarstve. Len premýšľajte, koľko ciest a dobrodružstiev môžete financovať zo všetkých tých peňazí, ktoré ušetríte.

Keď som vyššie spomínala "Kempinski" Upgrade, myslela som tým doslova luxus. Menší problém nastal, keď sme si uvedomili jednu nepríjemnú vlastnosť materiálu. OSB doska sa mierne trúsi, trčia z nej drobné triesky a manipuláciou sme si auto mohli poškodiť, poškrabať alebo zraniť aj sami seba. A tak som z domu vzala starú obrovskú deku a na našu ultra luxusnú posteľ sme sponkovacou pištoľou nahodili tento hebký špeci poťah. :-D Ako vždy vravím: "Fantázii sa medze nekladú!"


A aby sme nespali na tvrdom (mám vážnejšiu formu skoliózy) dokúpili sme na to ešte rolovací molitán z Hornbachu v rozmeroch 200x100x5 cm. Vyšiel na 27,99 EUR. V Sconto nábytok sme potom ešte našli skladacie matrace, ktoré si budeme prípadne vyťahovať von z auta na poobedný šlofík. :-P Tam vyšiel jeden kus na 22,90 EUR. Samozrejme sú tieto dodatočné vychytávky už na vašom uvážení. Niekomu stačí spacák, niekomu len jeden matrac.


P.S. - Osobne neodporúčam nafukovacie matrace. Najmä, ak idete dvaja. Stačí, že sa jeden prehodí a ja s mušou váhou nadskakujem ako o život. Zároveň som mala pri ňom väčší strach, že sa poškodí, praskne alebo ho omylom prepichnem a podobne.

Naša peňaženka sa potešila hneď dvakrát. Chcete prespať pri jazere, na vrchole kopca alebo len tak na pláži? Pri takomto štýle spania sa nemusíte báť pokút za odstavenie na miestach, na ktorých nie ste vítaní. Verte mi, v Chorvátsku si na vás vedia pekne zgustnúť. Stačí, že by ste z dodávky či karavanu vytiahli stoličky, zhodili kotvy a bum, už vás majú.


A viete čo je ešte super? Nemusíte sa modliť, aby ste vychytali to správne miesto v kempe. Dokonca v ňom aj ušetríte. Nemusíte platiť za miesto pre dodávku ale častokrát vám bude stačiť len poplatok za osobu a parking. A pokiaľ vás chytí únava počas dlhej cesty, budete nenápadní a o to menej sa budete musieť báť vykradnutia vášho auta.

Teraz, keď som vás už zrejme presvedčila, venujte pozornosť aj mojim nasledujúcim tipom:

 • Sedačky posuňte čo najviac dopredu. Byť 2 týždne skrčení v neprirodzenej polohe by vám spôsobilo viac trápenia ako zábavy. Vyskúšajte rozložiť posteľ ešte pred vašim odchodom radšej niekoľkokrát. Získate prax a zároveň budete mať lepšiu predstavu o tom, kam dáte veci počas noci. My ideme bez strešného boxu.

 • Ak sa rozhodnete cestovať bez boxu rovnako, ako my, využite zatváracie úložné boxy (kuchyňa, drogéria...). My sme vychytali v akcii šikovné plastové boxy s vekom z JYSK, jeden je 32 litrový a druhé sme zvolili menšie, 21 l plastové boxy s vekom. Veľkosť a počet je samozrejme na vás a vašich priestorových možnostiach. Nám sa akurát zmestia 2 menšie za sedadlo vodiča, 2 menšie za sedadlo spolujazdca (dávame ich na seba a sedí to akurát keď na to dáme dosku) a 2 väčšie pôjdu dopredu. Prečo s vekom? Myslite na to, že budete mať so sebou rôzne cestoviny, koreničky a iné veci, do ktorých by sa nemali dostať neželaní návštevníci. Pokiaľ sa pri dlhšej ceste predsa len bojíte "hávede", prípadne aj vysokých či príliš nízkych teplôt, okrem správneho skladovania môžete siahnuť aj po iných vychytávkach. My sme sa prednedávnom zoznámili s jedlom, ktoré si chcem od prvej ochutnávky robiť aj doma. Hotovky z plechovky si určite ešte predstavíme aj v samostatnom článku. Verte mi, budete sa oblizovať až za ušami! :-D

 • Predstavte si, ako budete fungovať. Čo budete ráno potrebovať ako prvé po zobudení? Podľa týchto otázok si už vopred pripravte rozmiestnenie boxov/cestovných tašiek. Cestovné tašky osobne neodporúčam. Ráno som v tom vždy mala zmätok, veci sa mi tam miešali a v priehľadných boxoch pekne vidím všetko, čo potrebujem. Rannú hygienu máme obaja s priateľom v samostatnom vrecku, ktoré si len jednoducho zoberieme so sebou do kúpeľne v kempe. Aspoň po mne hneď ráno nekričí: "Zlatooo, kde mám zubnú kefku a sprcháč?" :-D

 • Veľmi dobrou vychytávkou sú organizéry do auta alebo inak povedané ochrana sedadla vodiča a spolujazdca. Našli sme ich v Lidl Shope. V našom prípade však neslúžia na ochranu pred okopaním ale máme tam všetko, čo potrebujeme mať po ruke. Počas noci tam viem dať mobil, knihu, svetlo, nabíjačky, vreckovky, dezinfekčný gél a iné urgentné veci.

 • Bojíte sa komárov a iného hmyzu a nechcete na seba na noc striekať repelent? Sama som neverila, aká super kúpa sa mi podarí. Samozrejme existujú aj repelenty, ktoré umiestnite na ľubovoľné miesto do auta, no ja som objavila super vychytávku. Sieťový nasúvací poťah proti slnku z Lidl Shopu, ktorý jednoducho nasuniete na dvere auta a vďaka nim môžete počas celej noci vetrať bez strachu zo štípancov. 2 kusy ma vyšli na 5,99 EUR.

ako sa vyspať v aute

Octavia je už takmer pripravená, posteľ poskladaná, výbava dokúpená. Počas cesty budem samozrejme pridávať aj aktuálny stav, dojmy a podelíme sa o zážitky. Podobnú cestu som už absolvovala cez Taliansko, Francúzsko až do Španielska a niekoľko kratších mám tiež za sebou, takže sa budem snažiť poradiť čo najpresnejšie. Ak sa ale na niečo podobné ešte len chystáte alebo po takejto ceste ešte len túžite a zaujíma vás množstvo otázok, pýtajte sa. Postupne ich všetky zhrniem vo viacerých podrobnejších článkoch.


Pokúsim sa zamerať napríklad na:

 • podrobnejšia príprava klasického sedanu na dlhšie cesty

 • ako sa vyspať v aute čo najpohodlnejšie

 • organizácia vecí v aute (ak sa v ňom chystáte aj spať)

 • tipy na dobré kempy alebo bezplatné miesta na spanie v Taliansku

 • kuchynská výbava do auta

 • hygiena a kozmetika počas kempovania

 • tipy a vychytávky na aplikácie a plánovanie výletov

 • kompletný popis trasy so zastávkami, časom a km

Ak vám napadnú ďalšie témy a otázky, sem s nimi, postupne si ich zodpovieme. A pokiaľ tu mám niekoho, kto rovnakú alebo podobnú cestu po Taliansku autom už prešiel, prihláste sa tiež! Budem vďačná za každú dobrú radu či krásne fotografie z ciest. Cestovateľom a dobrodruhom zdar!

Comments


profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

 • Instagram
 • Facebook
 • Pinterest
 • Twitter
bottom of page