top of page

Kľak: Krátka jesenná túra s výhľadmi

Kľak zrejme nemusím nikomu predstavovať. Patrí jednoznačne medzi najobľúbenejšie a najkrajšie výhľadové vrchy na Slovensku. Krátka jesenná túra na tento vrchol sa vám určite bude páčiť. A aby som vám uľahčila plánovanie, prinášam vám opäť jeden z mojich krátkych článkov spolu s tipmi a mapou túry.

jesenná túra na Kľak

Najkrajšie výhľady na Slovensku


Vrch Kľak sa týči v Lúčanskej Fatre v Žilinskom kraji a rôzne weby ho pravidelne zaraďujú medzi najkrajšie výhľady na Slovensku. Zaujímavé je, že sa na jeho vrchole pretínajú hranice obcí Fačkov a Vrícko. Práve spomínané Vrícko sme zvolili za štart našej túry. V okolí Kľaku zároveň nájdete napríklad aj vrch Reváň (1 205 m n. m.), Partizán (1 148 m n. m.), Ostrú skalu (1 220 m n. m.) či Malý Kľak (1 198 m n. m.).


Pokiaľ patríte medzi menej zdatných turistov, prípadne máte malé deti, málo času alebo si len chcete vybehnúť na západ slnka na Kľaku, môžete využiť kratšiu trasu s menším stúpaním, ktorá začína pri Salaši Kľak vo Fačkovskom sedle. Tu treba ale určite počítať s húfmi turistov.


Môj tip: Očarujúce výhľady si môžete užiť už počas samotného výstupu na Kľak. Odporúčam mať so sebou aplikáciu mapy.cz, ktorá vás na ne upozorní. :)

Poldňová túra na Kľak a výhľady ako na dlani

  • Dĺžka: 11 km (4:31 hodiny bez prestávok na občerstvenie či kochanie sa výhľadmi)

  • Náročnosť: mierne náročná

  • Najbližšie väčšie mesto: Fačkov

  • Najvyšší bod trasy: 1 352 m.n.m.

Trasa: Parkovisko Vrícko - Bak - Vrícke sedlo - Ostrá skala - Kľak - Kľacký vodopád - Parkovisko Vrícko


Kľak môžete spozorovať už z auta. Netradičný masív vyčnieva z diaľky a ponúka 360 stupňové výhľady. Čo je samozrejme super, no ak si ich chcete naozaj užiť, odporúčam vybrať si menej frekventovaný deň a čas. My sme sa vybrali hore skoro ráno, aby sme sa vyhli najväčšiemu návalu turistov, no ani to nám tak úplne nepomohlo. Vzhľadom na to, že sme išli tú dlhšiu trasu, predbehli nás všetci "salašníci", ktorí si to vybehli za necelé dve hoďky a hore nás tak čakala už pomerne veľká masa ľudí.

jesenná túra na Kľak

Terén stúpa takmer väčšinu času, čo je pochopiteľné, keďže kráčame za výhľadmi, no v prípade zhoršeného počasia sa treba pripraviť na blato. My sme tam boli pár dní po daždi a aj tak nás pri vzostupe prekvapil šmykľavý terén.


Ako som spomínala, môžete si vybrať z viacerých trás. My sme začínali v dedine Vrícko. Tu si dajte pozor. Navigácia vás zrejme bude smerovať do stredu dediny, no najlepšie (bezplatné) parkovisko nájdete až na jej okraji (viď mapa vyššie). Napríklad v Mapy.cz máte toto miesto označené ako "Parkovisko Vrícko".


Postupne sme prechádzali lesom s miernym stúpaním. Neskôr bolo stúpanie takmer permanentné, no celkom príjemne prerušované miernymi rovinkami. Pre tých, ktorí so sebou berú aj štvornohého parťáka mám dobrú správu - túra so psom na Kľak je úplne parádna. :-) Aj tento fakt sa určite odrazil na počte dvojnohých a štvornohých turistov, ktorý sa zvyšoval smerom k vrcholu.

Nevadí, fotku s krížom sme nepotrebovali a tak sme to "odparkovali" kúsok vedľa (aj kvôli silnejšiemu vetru, ktorý je pre toto miesto typický) a vychutnali sme si skorý obed. Aj tak stále nerozumiem, prečo majú niektorí turisti potrebu urobiť si hodinový piknik rovno pod krížom a na miestach, ktoré si chce iný človek vychutnať a prípadne aj odfotiť po výstupe. A keď sme ešte stále pri jedle... Nechcem znieť ako kráľovná reklamy, no tento obed mi budete závidieť. Vychutnať si španielskeho vtáčika len tak na kopci s výhľadom nie je len tak.

túra na Kľak z Vrícka

Pár dní vás tu budem trošku vizuálne provokovať jedlom, ktoré si zaslúži byť ospevované. Prednedávnom ma totiž oslovili šikovníci z Hotovky z plechovky . Keďže asi tušia, že rada jem a veľa (hoci tak nevyzerám) poslali mi do zásoby pár z ich dobrôt a poviem vám, stojí to za to. Mne na Kľaku vyletel z batoha spolu s kartušou aj španielsky vtáčik. Mali ste vidieť tie pohľady, keď sa začala pri varení rozliehať tá brutálna vôňa po okolí. :-D


Zaujímavosť: Vedeli ste, že recept nie je zo Španielska?💡 Názov pochádza z dvora cisára Rudolfa II. Jeho matka bola Mária Španielska, a preto na cisárskom dvore varili tiež španielski kuchári. Recept sa vydaril, uchoval sa až dodnes s rôznymi vylepšeniami. A s chlebíkom po výšľape chutí výborne.

hotovky z plechovky španielsky vtáčik jedlo na túru

Na výber máte z viacerých veľkostí podľa počtu porcií. My sme so sebou zobrali plechovku s 2 porciami. Je to síce trošku ťažší náklad na chrbát (800 g) ale pri takejto túre to vôbec nevadí. Tréning nikdy nezaškodí. Akurát Edo na nás zazeral, keď sme mu nič nenechali. Ale misku umyl (teda, ehm, vylízal) lepšie, ako umývačka riadu. Ak by sa nejaký zvedavec pýtal na zloženie, uvádzam ho nižšie a všetko ostatné potrebné nájdete priamo na stránke hotovkyzplechovky.sk. Čo je ale dôležitejšie, chutí to ako od maminky, vonia famózne a v plechovke vám konkrétne toto "menu" vydrží pri teplote do +30 °C v suchu aj 3 roky. Super, však?


Zloženie: hovädzie mäso zadné, sterilizované uhorky, saláma, slanina, VAJCIA, cibuľa, HORČICA, repkový olej, soľ, čierne korenie, worcesterová omáčka, PŠENIČNÁ MÚKA, voda


Informácia pre alergikov: výrobok obsahuje lepok (pšeničná múka), vajíčka, horčica

Po výdatnom a dobrom obede sme sa pomaly presunuli naspäť, tentokrát po žltej a zelenej značke okolo Kľackého vodopádu. Pohľad je to krásny, no určite potrebujete dobrú obuv a osobne odporúčam aj palice. Skoro celý čas smerom dole sme sa šmýkali a to nebolo ani daždivé počasie. Samozrejme si treba dávať pozor aj na medvede.


Kľak síce nepatrí k tým najvyšším a najťažším túram, no ak si chcete len tak spríjemniť voľný deň alebo sa pomerne rýchlo dostať na vrchol a vychutnať si východ či západ slnka, je na to ako stvorený.

Kľacký vodopád

Komentarze


profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
bottom of page