top of page

Kršlenica a Čierna skala: Vychutnaj si krásne výhľady

Malé Karpaty ponúkajú veľa možností na objavovanie dychberúcich výhľadov. Medzi ne jednoznačne patria aj vrchy Kršlenica a Čierna skala, ktoré dokážete prejsť počas nenáročnej túry. Alebo si ich môžete rozdeliť na dva zaujímavé dni a zažiť nádherný východ či západ slnka. Ja vám ponúkam tip na oba zážitky.


Kršlenica - prírodná rezervácia a raj pre lezcov


Je pre mňa záhadou a prekvapením, prečo sa na rôznych fórach či v turistických skupinách neustále spomínajú najmä tradičné 700-ky a menšia Kršlenica je akosi vynechávaná. Pritom jej tých chýbajúcich pár metrov absolútne neuberá na kráse. A navyše to nie je len vrch. Táto národná prírodná rezervácia s rozlohou 1 173 400 m2 a s 5. stupňom ochrany prírody sa nachádza v západnej časti Malých Karpát. Očarí vás bohatou prírodou a na svoje si prídu aj lezci. Unikátne skaly dotvárajú čaro tejto lokality a robia z nej ideálne miesto na romantické výlety či mini túry za východom či západom slnka.


Kršlenicu nájdete neďaleko Plaveckého Mikuláša. Pre lepšiu orientáciu vám samozrejme prikladám aj mapu od mojich obľúbených www.mapy.cz :) V obci pohodlne zaparkujete a na samotný vrch sa dostanete ľavou zadnou do necelej hodinky. Vybrať si môžete z dvoch trás, zelenej a žltej, pričom žltou sa dopracujete cez Kršlenicu až na Čiernu skalu, ktorú si spomenieme neskôr.

Najlepšie urobíte, ak zaparkujete v okolí kostola v Plaveckom Mikuláši. Pokiaľ si vyberiete odporúčanú žltú trasu, pripravte sa na pomerne skoré a strmé stúpanie kolmo na vrstevnice. Našťastie netrvá dlho a po pár stúpaniach sa pred vami ukáže nádherná čistinka s ohniskom, z ktorej sa môžete vybrať na objavovanie okolia. Určite ale odporúčam zvýšiť opatrnosť v prípade nepriaznivého počasia a zvážiť výlet s deťmi.


Pekné výhľady na vás čakajú z každej strany a práve na mapy.cz ich máte aj pekne označené. :) Verte mi, tie impozantné skalné bralá stoja za to. Najmä pri západe slnka. P.S. - Najvyšši bod Kršlenice má 505 m.n.m.


Čierna skala - východ slnka ako na dlani


Dĺžka: 6,9 km km (2:51 hodiny bez prestávok na občerstvenie či kochanie sa výhľadmi)

Náročnosť: mierne náročná

Najbližšie väčšie mesto: Malacky

Najvyšší bod trasy: 662 m.n.m.


Trasa: Plavecký Mikuláš - Kršlenica - Čierna skala - Plavecký Mikuláš


Poviem vám, do Čiernej skaly som sa zamilovala na prvý pohľad. Kršlenica bola nádherná ale užiť si skorý výšľap, vychutnať si ranný čaj a počkať v spacáku na východ slnka stálo za to. Pokiaľ ste strachopudi, nezabudnite si so sebou zobrať píšťalku alebo si aspoň tlieskajte či spievajte. Nie raz som si cvrkla do gatí, keď za mnou alebo vedľa mňa zrazu niečo šuchotalo alebo dupotalo. Diviaky a muflóny sú tam ako doma a dávali to jasne najavo. Nezabudnite, to my sme tí votrelci. :)


Čelovka teda išla naplno a v niektorých chvíľach som sa už naozaj nevedela dočkať finále cesty. Z Plaveckého Mikuláša sme vyrážali v skorších hodinách, prechádzali sme cez Kršlenicu a na vrch Čierna skala sme dorazili tesne pred východom. Dlhý a úzky hrebeň vás očarí a v danej chvíli som nepotrebovala nič viac, len si sadnúť, obzerať sa a vychutnávať si pohľad na krásne skaly a rozsiahle výhľady.


východ slnka Čierna skala Malé Karpaty
západ slnka Kršlenica Malé Karpaty
túra na východ slnka
tip na výlet Malé Karpaty
túra Malé Karpaty
Autor foto: Instagram - @jebizboth

688 views

2 Comments


Zuzka
Zuzka
Mar 11, 2021

Na Čiernej Skale som bola a nádhera. Úžasná tura to bola.

Na Kršlenicu sa ešte len chystám :-)


Like
Miška
Miška
Mar 12, 2021
Replying to

Súhlasím a už sa teším, keď sa tam opäť vrátim. :) Pri Kršlenici nám aj pobehovalo stádo ovečiek, to bola paráda! :)

Like
profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
bottom of page