Medovka moja milovaná: Vieš, aké sú jej benefity?
Medovka lekárska je voňavá, osviežujúca a krásne zelená rastlina, ktorá má mnoho použití aj v starostlivosti o pleť. Táto bylina sa používa už tisíce rokov na najrôznejšie choroby, pri bodnutí, poranení alebo na upokojenie. Práve preto si zaslúži nie len čestné miesto v mojej zbierke ale aj v mojom blogu.
Nie nadarmo sa jej hovorí elixír života. Medovku používali starovekí Gréci a Rimania a vo väčšine Európy ho našli v období stredoveku. Jej odborný názov je Melissa officinalis, ktoré je odvodené od latinského slova včela, pravdepodobne preto, že má schopnosť ich prilákať. V anglicky hovoriacich krajinách ju nájdeme aj pod názvom “lemon balm” - citrónový balzam.
Počas posledných rokov sa používa najmä pre svoje liečivé, aromaterapeutické a upokojujúce vlastnosti. Vedeli ste, že v minulosti ňou zvykli posypať podlahy a priestor medzi lavicami v obradných miestnostiach, aby osviežila vzduch a samotný olej z medovky používali na leštenie nábytku? Čím viac o medovke viem a čím viac si o nej študujem, tým viac ju zbožňujem. A podľa mňa sa po prečítaní tohto článku pridáte do môjho "medovka klubu" aj vy. :)
Medovka sa používa pri liečbe rôznych kožných ochorení či herpesov. Ak používate krémy na opary, všimnite si ich zloženie. Častokrát sa tam nachádza práve medovka. Jej použitie v starostlivosti o pleť je však väčšie, ako by ste si mysleli. Stimuluje krvný obeh, je skvelá pre akné, popáleniny... A takto by som mohla pokračovať do nekonečna.
Obsahuje viac ako 100 chemických látok, pričom za zmienku stoja najmä esenciálne oleje (citral, geraniol, citronelal, linalool, oxid β-caryophyllene), flavonoidy, quercitín, kaempferol, apigenín, luteolín, taníny, fenolové kyseliny, terpény, kyselina rozmarínová, kyselina chlorogénová a kyselina kávová. Za citrónovú arómu sú zodpovedné citral a citronellal. Kyselina kávová a ferulová majú schopnosť prenikať cez vrchné vrstvy kože až do hlbších kožných vrstiev, čím poskytujú intenzívnu ochranu pred UV žiarením a s ním spojeným poškodením kože.
Je doslova bombou pre našu imunitu, pomáha mi pri bolestiach, únave, strese, žalúdočných problémoch alebo keď počas dňa cítim búšenie srdca, ktoré ma občas trápi.
Medovká lekárska je tiež bohatá na flavonoidy a kyselinu rozmarínovú, ktoré znásobujú antioxidačný účinok na pokožku. Všetky tieto silné antioxidanty pôsobia nielen ochranne, ale pracujú aj na zvrátení príznakov poškodenia kože a starnutia. Pomáhajú redukovať jemné vrásky, aby bola vaša pokožka hladšia a posilnená a zároveň zlepšujú jej stav. Táto voňavá rastlina patrí do každej bylinkovej záhrady!
Moje víkendy bývajú v poslednej dobe veľmi relaxačné. Častokrát sa mi po celom týždni doslova žiada len tak si oddychovať, "povaľovať sa" na gauči a večer rozmaznávať svoje telo a myseľ rôznymi čajmi, olejčekmi a milovanými pleťovými maskami. A tak som sa jedného dňa zamilovala. Stretla som sa totiž s niečim výnimočným, čo mi prinieslo nielen relax, upokojenie zmyslov ale aj poriadnu dávku pozitívnych účinkov. Minulý rok som mala problém s nespavosťou a tak mi maminka (vášnivá bylinkárka) odporúčila medovkový čaj. Medovka lekárska sa stala súčasťou môjho života nielen vo forme čajov ale aj telového oleja.
Má tiež adstringentné a antivírusové vlastnosti. Vďaka tomu je skvelá na boj proti akné, zabezpečuje tiež hĺbkové čistenie a minimalizovanie pórov, čo vedie k zníženiu výskytu čiernych bodiek. Má vysušujúci účinok na pokožku, vďaka čomu je skvelá pre ľudí, ktorí majú mastnú pleť, pretože redukuje produkciu mazu.
Povzbudzuje krvný obeh v pokožke, zlepšuje tok kyslíka a výživy. Uzdravuje vašu pokožku nielen zvnútra ale aj na povrchu. Spolu s tým má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť pokožku a zmierňujú opuchy, podráždenie a začervenanie spojené s akné a inými formami zápalov kože. Tento malý zázrak u mňa nájdete aj ako spomínaný bylinkový čaj. Sušená medovka vonia nádherne a večer ma dokáže uspať rýchlosťou blesku. Okrem čaju mám však vo svojej zbierke ešte jednu tajnú zbraň.
Medovkový olej, ktorý vyrába jedna šikovná pani z môjho milovaného Pezinka. Aromaterapeutický telový a masážny olej od Savon je parťákom na každý deň. Zmierňuje menštruačné bolesti, uvoľnuje boľavý chrbát, je vhodný pri únave, migréne a nepokojnom spánku. Je vhodný na všetko a pre všetkých. A tá vôňa! Najskôr som ho skúšala na upokojenie zapálených miest po holení, neskôr na zjemnenie pokožky stehien a teraz ho používam už na celé telo. 💪 Zaujímavé je, že mi jeho vôňa zo začiatku pripomínala zvláštnu kombináciu "zelenej drogy" a citrónu. Pre zvedavcov je samozrejmosťou aj informácia o zložení.
Zloženie: mandľový olej, marhuľový olej, makadamiový olej, olivový squalén, esenciálny olej medovka, lemongrass, vitamín E, medovka lekárska.
AKTÍVNE ZLOŽKY
Mandľový olej je vhodný pre veľmi citlivú pokožku, je ľahko vstrebateľný, nezanecháva pocit mastnoty, má silné upokojujúce a regeneračné účinky.
Makadamiový olej je ochranný olej s vysokou absorpčnou schopnosťou. Používa sa na zjemnenie a zvláčnenie pokožky, ochraňuje kožné bunky pred opotrebením čím zabezpečuje zdravšiu pokožku.
Marhuľový olej je bohatý na antioxidanty, vrátane vitamínov A a C, ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením voľnými radikálmi.
Olivový squalén je veľmi jemným olejom, ktorý sa vstrebáva hlboko do pokožky, udržuje elasticitu pokožky, zosilňuje rast nových buniek a hydratuje ju.
Vitamín E je silný prírodný antioxidant a priaznivo pôsobí na pokožku. Chráni ju pred pôsobením voľných radikálov aj UV žiarením. Pomáha stimulovať krvný obeh. Zlepšuje pružnosť kože, eliminuje vrásky a jazvy. Pomáha liečiť podráždenú a poškodenú pleť.
Extrakt z medovky lekárskej mierne tonizuje a pokožka pôsobí sviežo a mladistvo.
Medovkový olej používam po sprchovaní, aby sa mi pekne vstrebal a urobil čo má. Prípadne pár kvapiek pridávam do vane počas kúpeľa. Len pozor, aby ste nezaspali a neutopili sa. :D Zároveň ho používam na masáž alebo lokálne pri bolestiach. No aj samotný výrobca Savon ho odporúča aplikovať ešte na vlhkú pokožku. Tým budú jeho účinky posilnené.
Máte aj vy svoj obľúbený olej? Aké vône preferujete? Dajte mi vedieť dole do komentárov. :)
Comments