top of page

Spíme v aute po Taliansku (1. časť)

Plánujete letnú dovolenku a hľadáte najvhodnejšiu destináciu? Chcete zažiť dobrodružstvo? A čo tak ísť autom po Taliansku? 3 500 km, 16 dní, 2 parťáci a jedna 20 ročná Škoda Octavia I. Áno, vidíte dobre. Prešli sme časť Talianska (august 2021) na našej staručkej Octávke, ktorú využívame ako mini obytné vozidlo. Mnohí z vás sa nás počas príprav pýtali na výrobu postele do auta, batožinu a zároveň aj podrobný itinerár z cesty. Všetko mám pre vás pripravené. :)


Informácií bude viac ako dosť. Berte tento článok ako úvodného sprievodcu, v ktorom vás budem postupne odkazovať na konkrétnejšie články o výbave, vybraných destináciách, tipoch či zážitkoch.


Posteľ do auta: Ako na to?

Skôr, ako sa vrhneme na samotný plán cesty, pripomínam môj starší článok DIY posteľ v aute: S týmto návodom si ju postavíš aj ty! Keďže sme plánovali pomerne dlhú cestu, počas ktorej sme chceli prejsť cez Dolomity, Cinque Terre, Toskánsko, cez východné pobrežie až do Benátok a späť domov na Slovensko, vedeli sme, že bežný spacák nám stačiť nebude.


Naša Octavia žiaľ nie je kombík. V časti medzi kufrom a zadnými sedadlami má nepríjemný skok, ktorý prežijete počas krátkeho víkendového výletu, no na viac ako 2 týždne sme potrebovali niečo pohodlnejšie. Vďaka Facebook skupine "Spaní v aute" sme našli niekoľko šikovných nápadov, ktoré sme neskôr spojili do jedného plánu. Vznikla z toho šikovná skladacia posteľ do auta, ktorú dokážeme kedykoľvek zložiť a odviezť v kufri. Podrobný návod na stavbu postele do auta nájdete priamo v článku. Pripomínam, že ceny materiálov sa od tej doby bohužiaľ zvýšili a odhadovaný rozpočet už nemusí sedieť s aktuálnou situáciou.

Moje rady berte samozrejme s rezervou. Upravte si zoznam podľa seba a podľa toho, na ako dlho idete, v akom vozidle cestujete a podľa toho, či budete spať v aute alebo v stane. Niekto možno zvolí trošku iný zoznam, no dúfam, že ten môj poslúži najmä začínajúcim dobrodruhom.


Okrem spomínaných tipov nájdete v článku aj informácie o diaľničných poplatkoch v Rakúsku a v Taliansku, spomeniem ceny paliva či pokuty, ktoré vám hrozia za prekročenie rýchlosti alebo nocovanie na zakázaných miestach.Najkrajšie miesta v Taliansku, ktoré sa oplatí vidieť!

Kto ma pozná, ten vie, že som milovník spontánnych výletov. V tomto prípade sme sa však rozhodli ísť cestou dôkladného plánovania a prípravy. Cestovanie v aute po Taliansku môže poskytnúť veľkú flexibilitu a tiež možnosť ľahko zmeniť trasu a stráviť viac či menej času na konkrétnom mieste, no treba mať na pamäti, že nie každé miesto je bezpečné a nie každé miesto ponúka možnosť bezplatného parkovania či nocovania.


Náš výlet bol "všehochuť". Spoznali sme krásne alpské masívy, previezli sme sa kľukatými horskými prechodmi, objavili sme históriu v starobylých mestách, vychutnali si atmosféru úzkych kamenných uličiek a chuť toskánskej kuchyne a samozrejme sme nevynechali ani rušné pobrežie či ukryté pláže. Milujem Taliansko a dúfam, že ho vďaka tejto sérii budete milovať tiež.

Uznávam, dva týždne sú veľmi málo. Aj preto sme plán cesty nakoniec upravovali podľa nálady, energie a podľa dopravnej situácie. Nie vždy máte chuť pražiť sa na slnku a nie vždy máte energiu na väčšiu túru či celodennú prechádzku mestom. A tak to je dobre. Nesíľte to. Ak niečo vynecháte, dobehnete to nabudúce.


*všetky nižšie spomenuté destinácie podrobnejšie opíšem v konkrétnych článkoch, ktoré budem postupne uverejňovať (Dolomity, Lago di Garda, Verona, Cinque Terre, Florencia, Toskánsko, Benátky a okolie...) Zoznam slúži na približný prehľad o pláne našej cesty.


Ako vyzeral náš plán cesty po Taliansku počas jednotlivých dní?

 • 1. deň - odchod z Bratislavy o 4:00 - príchod na parkovisko priamo pod Tre Cime di Lavaredo. Pozor, vstup smerom na vrchol je spoplatnený. My sme platili 30 EUR a mali sme 24 hodín na to, aby sme miesto následne opustili. Inak vám bude započítaných ďalších 30 EUR. Výhoda je, že sme za tých 30 EUR mohli prespať priamo hore vedľa horskej chaty Rifugio Auronzo. Nevýhoda je, že tam nemáte sprchu a namiesto WC je pre turistov k dispozícii diera v zemi a len do určitého času. Vlhčené utierky to istia. Aktuálne informácie o uzávere, vstupe a poplatkoch nájdete TU.

 • 2. deň - doobedná túra okolo Tre Cime a presun cez horský priechod Passo di Giau. Rozhodli sme sa tu aj prespať priamo na bezplatnom parkovisku. Bližší popis miesta na prespatie uvediem v článku priamo o výlete po Dolomitoch.

 • 3. deň - pôvodne sme plánovali presun cez ďalšie priechody až na vrch Seceda. Počasie nám žiaľ neprialo a tak sme sa rozhodli presunúť k jazeru Lago di Garda. Tu sme mali rezervované miesto v kempe Camping Nanzel Limone sul Garda.

 • 4. deň - dali sme si okružnú jazdu okolo jazera a opäť sme sa presunuli, tentokrát do romantickej Verony, kde nás čakalo miesto v krásnom kempe a botanickej záhrade v jednom "Camping Castel San Pietro Verona"

 • 5. deň - 7. deň - z Verony sme sa ťahali konečne k moru. Namierili sme si to na krátku prechádzku v Pise, ktorú som už navštívila a vedela som, že mi stačí vidieť šikmú vežu, prejsť sa po okolí a ísť na moje milované miesto. Cinque Terre. Na okolie Cinque Terre sme si vyhradili 2 dni. Prespali sme opäť v kempe - Camping Paradiso Viareggio. Podrobnejšie tipy na výlety v okolí opäť opíšem priamo v ďalšom článku.

 • 7. deň - 9. deň - Taliansko sme si nevybrali len tak náhodou. Vďaka operátorovi Štvorka sme vyhrali pobyt vo vybranej krajine. Vybrali sme si práve Taliansko. A tak sme sa presunuli z Viareggio cez Florenciu, v ktorej sme si urobili krátku zastávku, až do malého mestečka Magliano di Tuscany. Tu nás čakali dve noci v 4* toskánskom rezorte SMY Borgo Magliano Toscana, ktorý žiaľ nenaplnil naše očakávania.

 • 10. deň - pravá atmosféra Toskánska sa dá vychutnať jedine tak, že sa prejdete po najznámejších cestách pomedzi olivovníky. Samozrejme sme nevynechali ani povestné termálne kúpele Saturnia, ktoré sú rajom pre všetky Instagramové fotky. Zakotvili sme v malom meste Spoleto, ktoré nás očarilo. Nie však svojou atmosférou, ktorá bola určite krásna, no v prvom rade nás dostal penzión Il Nido. Ten vlastní veľmi milá rodinka, vďaka ktorej sme si Toskánsko vychutnali doslova každou bunkou nášho tela.

 • 11. deň - 13. deň - po toskánskej romantike sme sa presunuli opäť k moru a zakotvili sme na dve noci v kempe Campeggio La Torre di Portonovo

 • 13. deň - pokračovali sme stále po pobreží, bližšie k Rimini do kempu Camping Paradiso Casteldimezzo

 • 14. deň - Nikdy by som si nepomyslela, že nájdem lacné ubytovanie v Benátkach, no ako na zavolanie mi na Bookingu do očí udrel menší hotel, ktorý bol síce trošku ďalej od centra, ale na námestie sme sa odviezli behom pár minút autobusom. Noc v hoteli Ducale Venezia nás vyšla len 28 EUR/2 osoby. Ceny sa bohužiaľ odvtedy poriadne zvýšili, takže odporúčam urobiť si aktuálny prieskum ubytovania.

 • 15. deň - presun z Benátok na Bibione do kempu Camping Dune Bibione Pineda San Michele al Tagliamento

 • 16. deň - presun na Slovensko

Aké sú diaľničné poplatky a mýto v Taliansku a Rakúsku?

Na diaľnici v Rakúsku budete potrebovať diaľničnú známku. Ja vám sem síce uvediem aktuálne ceny (február 2022) ale vy si ich nezabudnite overiť ešte pred vašou cestou. Kúpiť si viete viaceré verzie diaľničnej známky na pumpe alebo aj vopred elektronicky:

 • 1 rok: 93,80 €

 • 2 mesiace: 28,20 €

 • 10 dní 9,60 €

Mýto v Taliansku sa odvíja od typu vášho auta a od vzdialenosti, ktorú prejdete. Diaľničné známky nemajú, platíte mýto za konkrétny úsek trasy. Platiť môžete v hotovosti alebo kartou, treba si všímať nápisy a inštrukcie na každej mýtnej bráne. Pri plánovaní vaše cesty môžete využiť aj šikovné kalkulačky, napríklad tu: https://www.autostrade.it/en/home


Malý tip: Po našej skúsenosti odporúčam mať vopred pripravenú hotovosť, ktorá pokryje značnú časť poplatkov. Kartu niekedy nechcelo zobrať alebo sa "búdka" pokazila priamo vo chvíli, keď sme tam prišli a hoci sme zvonili na obsluhu, nemali na nás čas. A tak sme tam "šaškovali" ako správni zahraniční turisti.

Rovnaké prekrúcanie očami vás zrejme bude čakať aj pri tankovaní. Ceny, ktoré platili počas našej cesty už dávno neplatia, ale v tomto prípade si viete opäť všetko overiť ešte pred samotnou cestou.


Okrem rozpočtu na tankovanie si však pripravte aj približnú mapu čerpacích staníc. V Taliansku to s nimi vôbec nie je také ružové ako u nás. Je ich málo, niektoré sú zašité a do niektorých by ste ani nevkročili. Poslúži vám na to klasické Google Maps, prípadne aplikácia Park4Night (android, ios).


A keď už som pri appke Park4Night, tak tú sme využili aj pri hľadaní parkovania alebo miesta na spanie. Nenechávala by som to na náhodu. Posledné mesiace, ak nie roky, trápia rôzne lokality bandy zlodejov, výtržníkov, prípadne si na vás vedia počkať policajti s peknou pokutkou. Určite vám to za to nestojí, najmä keď je pointou spania v aute šetrenie. ;)


My sme appku využili aj pri hľadaní klasického parkovania, najlepšie bezplatného a v mnohých prípadoch sme sa vďaka nej vyhli aj miestam na parking, ktoré si v recenziách vyslúžili označenie "raj zlodejov".

Slovo raj použijem na záver tohto článku ešte v jednej súvislosti. Raj radarov. Aj to je Taliansko. Síce tam jazdia ako blázni, autá zrejme predávajú bez smeroviek a orientácia v kruhovom objazde im nič nehovorí, radarov tam majú ako maku. Asi toľko, ako kruháčov.


Odporúčam mať oči na stopkách a užívať si jazdu v kľude. Radar je častokrát ukrytý a pokuta si vás vie počkať na každom rohu. Za rýchlosť, parkovanie na zakázanom mieste či dokonca vstup do zón v meste, kam auto nepatrí. Čítajte tabule a dajte nohu z plynu. Niektorým odvážlivcom prišiel pozdrav domov aj po niekoľkých mesiacoch. A veru, bol to pozdrav poriadne mastný. Dokonca v pár prípadoch išlo o prekročenie rýchlosti len DO 10 km/h.


Mimo pár negatív je Taliansko nádherné a prirástlo mi k srdcu. A už teraz sa teším, ako vám postupne predstavím jednotlivé zastávky nášho dobrodružného výletu. :)


Boli ste v Taliansku alebo sa tam ešte len chystáte? Podeľte sa o tipy a skúsenosti dole v komentároch. Teším sa aj na vaše zážitky.

Recent Posts

See All

Comentários


profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

 • Instagram
 • Facebook
 • Pinterest
 • Twitter
bottom of page