top of page

Tlstá a Ostrá: Jesenná jednodňová túra vo Veľkej Fatre

Na zakončenie pre mňa najkrajšej turistickej sezóny sme si tentokrát vybrali výlet na krásne vrchy Tlstá a Ostrá. Samotná Ostrá je pre mňa zatiaľ najobľúbenejším vrcholom Veľkej Fatry a táto jednodňová túra mi to len potvrdila.


Jedinou komplikáciou bolo možno trošku viac turistov, keďže deň bol krásny a karanténa donútila ľudí objavovať krásy prírody namiesto výkladov v obchodoch. Pozitívum pre krajinu, negatívum pre nás, turistických samotárov.:)


Ubytovanie tentokrát spomínať nebudem, keďže sme si celý výlet naplánovali takzvane “na otočku”. V predošlom článku “Súľovské skaly a Manínska tiesňava: Zaži výnimočný východ a západ slnka na horách” som vám odporúčala dve super aplikácie, ktoré som využila aj tentokrát, MAPY.CZ a hikemates.com. Ak ste tak ešte neurobili, určite si ich nainštalujte. Zachránia vás v prípade výpadku signálu, parťáci z hikemates vám ponúknu výhody či dokonca aj celoročné poistenie a objavíte s nimi výhliadky, ktoré vám počas trasy len tak do oka neudrú.


Trasa Tlstá a Ostrá - Niekoľko faktov na úvod


Dĺžka: 14,2 km (6:58 hodiny bez prestávok na občerstvenie či kochanie sa výhľadmi)

Náročnosť: mierne náročná

Najbližšie väčšie mesto: Turčianske Teplice

Najvyšší bod trasy: 1373 m.n.m.


Blatnica - Vápenná dolina - jaskyňa Mažarná - Tlstá - Muráň - Ostrá - Konský dol - Blatnica


Blatnický hrad - jaskyňa Mažarná - Tlstá


Úvod cesty si môžete spríjemniť návštevou zrúcaniny Blatnického hradu. Od nej prejdete k Ústiu Vápennej doliny, odkiaľ sa pokračuje po modrej značke.


Ako som už viackrát spomínala aj na mojom Instagrame, pri niektorých výletoch si jednoducho musíte vyčleniť viac času. My sme sa zastavovali a fotili si krásne skalné previsy a terasy či okolitú prírodu doslova každých 5 minút. :D Najväčším lákadlom úvodu našej cesty bola voľne a bezplatne prístupná jaskyňa Mažarná, ktorá sa nachádza asi v polovici výstupu a ktorá patrí k najväčším vo Veľkej Fatre.


Jej vstupná brána je impozantná (je dlhá takmer 130m) a našli sme v nej retro kreslo, na ktorom sme si "struhli" zopár póz. V jaskyni Mažarná sa našli pozostatky jaskynného medveďa a dôkaz osídlenia z mladej doby kamennej. Spomínané retro kreslo to ale asi nebude. :D

jaskyňa Mažarná
Tlstá túra Veľká Fatra

tip na túru Veľká Fatra

Ostrá - najkrajšie výhľady Veľkej Fatry


Tlstá vás ohromí svojou mohutnosťou. A silným vetrom. Pokiaľ plánujete túru v neskoršom jesennom období, pripravte sa na časté zmeny počasia. Začínali sme v krátkych rukávoch a na Tlstej som sa zrazu ukrývala za skalou pred silným vetrom a vyťahovala rukavice a čiapku.


Zo samotnej Tlstej môžete vidieť Kľak, Malý alebo Veľký Kriváň a s dobrým ďalekohľadom údajne aj obec Valča či Vysoké Tatry.


Ako som spomínala hneď v úvode, Ostrá je pre mňa jedným z najkrajších skalných vrcholov. Dostanete sa na ňu krátkou prechádzkou po hrebeni, z ktorého sa vám na ňu naskytne dokonalý výhľad. Finálny výstup absolvujete s pomocou reťazí, ktorými sa vyšplháte až ku zaujímavému skalnatému oknu, cez ktoré prejdete. Odporúčam vybrať si na túto túru menej frekventované obdobie alebo to skúsiť počas pracovného týždňa, aby ste si celý výlet vychutnali na plno a bez davu ľudí.

Ostrá túra Veľká Fatra

Túto túru zvládnu aj začiatočníci (malé deti ale neodporúčam). Najťažší je jednoznačne výstup smerom na Ostrú, kde vás sem tam čaká výšľap a na záver prudšie lezenie za pomoci reťazí. Stačí si ale zobrať dobrú výbavu, občerstvenie, palice a v neposlednom rade dobrú náladu a hneď sa bude kráčať lepšie. Nezabudnite, oba vrchy sú súčasťou prírodnej rezervácie Veľká Fatra a tak k nim treba aj pristupovať. S láskou a rešpektom.

594 views

Commentaires


profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
bottom of page