top of page

Čo si zbaliť na kempovanie? Základy, bez ktorých sa nezaobídeš (1/2)

Výlet sa blíži a vy stále netušíte, čo si zbaliť na kempovanie, čo je nevyhnutnosťou a bez čoho sa naopak zaobídete? Či už cestujete v karavane, ste hrdými majiteľmi vanu, prípadne ste si prerobili klasické auto na spanie ako my, priestor nenafúknete. Naša Škoda Octavia (po novom Octakaravan) sa rada mení na spálňu, kúpeľňu, obývačku a kuchyňu v jednom. No naše začiatky neboli ružové.

ako spať v aute
Camping Paradiso Casteldimezzo - Taliansko

Veď to poznáte. Som žena. Potrebujem všetko, všade a pre istotu ešte viac. Čo ak a čo keď... :-D Kým som sa naučila skromnosti a namiesto módy som zvolila praktické balenie, trošku to trvalo a môj Majo si medzitým trhal vlasy... Ale inak ma ľúbi...aspoň sa tak tvári... :-D


Menej je niekedy viac, no samozrejme nechceme, aby nám na výlete niečo chýbalo. Najmä ak sme na mieste, ktoré je odrezané od civilizácie. A tak vám v dnešnom článku prezradím, čo si zobrať na kempovanie, prípadne stanovačku. Okrem užitočných, nevyhnutných či bežných vecí a vychytávok vám dám aj pár tipov na trvanlivé jedlá, ktoré sme si so sebou zobrali.


P.S. - Moje rady berte samozrejme s rezervou. Upravte si zoznam podľa seba a podľa toho, na ako dlho idete, v akom vozidle cestujete a podľa toho, či budete spať v aute alebo v stane. Niekto možno zvolí trošku iný zoznam, no dúfam, že ten môj poslúži najmä začínajúcim dobrodruhom. :-)

VÝBAVA DO KEMPU NEMUSÍ BYŤ OBROVSKÁ


Ak je váš karavan/van vybavený sprchou, WC a kuchyňou s drezom, sporákom a chladničkou, tíško vám závidím. Spať v aute je super dobrodružstvo, no práve kvôli absencii sprchy a WC sme boli trošku obmedzení čo sa dobrých miest na spanie týka. Samozrejme sme spali aj na parkovisku alebo mimo civilizácie, no návšteva kúpeľne v kempe mi vždy zlepšila deň. :-D


A tu už prichádza na scénu môj špeciálny baliaci zoznam, ktorý obsahuje množstvo položiek, o ktorých by ste možno bežne nemuseli premýšľať, ale výrazne vám uľahčia život na cestách. Aj keď si každýkrát s Majom myslíme, že sme nič nezabudli, verte mi, vždy sa nájde niečo, čo nám chýba a zoznam po každom výlete upravujeme. Predsa len je rozdiel v tom, či idete na dvojtýždňové dobrodružstvo po Európe alebo krátky víkendový výlet do Tatier.

tip na výlet Passo Giau Dolomity
Passo Giau Dolomity

Budem predpokladať, že každý vie, ako si zbaliť oblečenie. Ak však stále patríte k nepraktickým baličom, ktorí všetko nahádžu do tašky a potom sa v nej počas výletu hrabú a nevedia, kam čo dali, mám pre vás šikovný tip, o ktorom som vám písala už v predchádzajúcom článku "DIY posteľ v aute: S týmto návodom si ju postavíš aj ty!" Využite zatváracie úložné boxy s vekom. Okrem kuchyne a drogérie som si do jedného väčšieho zbalila aj oblečenie. Nedostali sa mi tam neželaní návštevníci a vďaka priehľadnému materiálu som presne vedela, kde mám jednotlivé veci.


Malý tip: Každú jednu vec som si pekne zrolovala do "ruličky". Uvidíte, koľko miesta vďaka tomuto šikovnému rolka triku ušetríte. :-)

ZÁKLADY, BEZ KTORÝCH SA NA VÝLETE NEZAOBÍDEŠ

 • Nevyhnutné doklady - keďže som sa s mojimi rodičmi už raz vracala naspäť pre ockove doklady, hneď na úvod pripomínam nasledovné. Nezabudnite si občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas, doklady od auta a kartičku poistenca. Samozrejme vám nesmie chýbať kreditná karta + nejaké peniaze pre prípad platenia za mýto či na miestach, kde terminál nie je, cestovné poistenie a v dnešnej dobe musím dopísať aj Covid Pass, prípadne potvrdenie o očkovaní/absolvovaní testu/registrácii do e-hranice či do príslušného systému v danej krajine podľa aktuálnych podmienok...

 • Kuchynské kempingové vybavenie

 1. varič + kartuša/plynová bomba (niektorí so sebou brávajú aj mini cestovný gril, no nám žiaľ zaberá veľa miesta, takže na dlhšie výlety ostáva doma)

 2. hrniec (najlepšie dva, aby ste mohli naraz pripravovať napríklad cestoviny a v druhom mäso alebo v jednom raňajky a v druhom rannú kávičku)

 3. panvica (niet nad dobrú rannú praženicu alebo grilované mäsko so zeleninou)

 4. príbor

 5. šálky

 6. ostré nože

 7. cedník

 8. doska na krájanie

 9. naberačka, varecha

V tomto bode odporúčam (najmä pri dlhšom výlete) naplánovať si aspoň orientačne, čo budete jesť. Podľa toho sa zariadite s balením a aj s naplánovaním cesty do obchodu. Budete mať prehľad v tom, koľko vám čo vydrží, čo musíte kúpiť pred cestou a čo vám stačí kúpiť až tam. Nezabudnite, že na niečo stačí len termo taška (tá je super na nákupy spolu s taškami, ktoré viete použiť aj viackrát) ale po našej skúsenosti, kedy nám od tepla prasklo pivo rovno v nej (ešte teraz ten smrad vetrám), prípadne sme to mali do obchodu ďaleko, to už nebudeme riskovať a kúpime si kvalitnú autochladničku.


Nezabudnite, že nie každá krajina má pitnú vodu len tak na počkanie. Okrem toho, že nie všade ju odporúčam piť (aj keď píšu, že je pitná), nie každé miesto má stanicu pre "načapovanie" pitnej vody. My sme mali pre istotu so sebou aj bandasku, prípadne sme si kupovali balenú pitnú vodu za pár centov.

Recepty nechám na vás, no na prvé dni budete určite potrebovať základné veci ako soľ, cukor, rôzne korenie, a olej. My sme si na prvé dni zbalili aj kávu, čaj, kaše na raňajky, sušené ovocie do kaše, mlieko v prášku, cestoviny, ryžu v sáčku a rôzne konzervy (tuniak, fazuľa, kukurica, hrášok, mäso v konzerve, instantná polievka...)


Jeden deň sme si napríklad pripravili veľmi jednoduchý recept: penne cestoviny, tuniak z konzervy, kukurica a bazalkové klasické pesto. Cestoviny sme si (ako inak) uvarili a do nich sme bez ďalšieho varenia len primiešali ostatné suroviny. Mňam! V Lidl sme dokonca objavili aj chutný maďarský guláš v konzerve, do ktorého sme si ešte nakrájali trošku suchej klobásky, ktorú sme predtým mierne osmahli a túto rýchlu večeru sme si vychutnali aj s nádherným výhľadom priamo v Dolomitoch.


Prikladám aj linky na pár drobností z kuchynskej výbavy, ktoré sa nám osvedčili:

 1. kempingová sada hrniec + taniere + príbor Decathlon pre 4 osoby (veko má v sebe aj "zabudovaný" cedník, takže ušetríte ďalšie miesto) Turistický riad MH100 nehrdzavejúca oceľ pre 4 osoby (2,6 l) QUECHUA - Decathlon - 22,99 EUR

 2. varič + kartuša Decathlon Ľahký plynový varič Trek 500 Compact s piezozapaľovaním FORCLAZ - Decathlon - 18,99 EUR + Plynová kartuša CV300+ s ventilom na varič (240 gramov) CAMPINGAZ - Decathlon - 4,49 EUR (vhodnú kartušu/bombu nájdete aj v Alze - samotný Decathlon však neodporúča používať "cudzie" kartuše/bomby na ich variče)

 3. kempingová grilovacia panvica NGT Multi Section Frying Pan - Panvička | Alza.sk - 13,90 EUR

 • Bezpečnosť na cestách a povinná výbava do auta - výstražný trojuholník, autolekárnička, reflexná vesta pre každého pasažiera, zdvihák, lano... (každá krajina má trošku inú povinnú výbavu - pred odchodom si preto naštudujte aktuálne povinnosti v krajine, do ktorej cestujete)

 • Mapy/GPS/navigácia do auta - myslite na to, že aj ten najdokonalejší signál niekedy zlyhá. Okrem navigácie priamo v aute preto so sebou berieme vždy aj starú dobrú papierovú automapu + mám v mobile stiahnuté 3 aplikácie s navigáciou, v ktorých mám pre prípad potreby stiahnuté aj offline mapy. Prečo až 3? Nie raz sa nám stala situácia, kedy Google Maps vypadli, Waze nejakým zázrakom nefungoval a zachránili nás napríklad až Here Maps, kde si viete mapy stiahnuť aj offline. Prikladám link na moje obľúbené appky:


Pokiaľ potrebujete aj mapy turistických trás, určite odporúčam MAPY.CZ, kde sme našli super zaznačené aj zahraničné trasy. Mapy.cz navigation & offline maps - Apps on Google Play. Zároveň som si tam dopredu rozplánovala rôzne túry, výlety po mestách alebo bežné presuny medzi rôznymi lokalitami.


Vhodné miesto na spanie, parkovisko alebo oficiálny kemp hľadáme aj podľa aplikácie park4night - park4night - Motorhome camper - Apps on Google Play. Okrem presnej polohy tam nájdete aj menší popis, fotky miesta a recenzie.


 • Externé vybavenie pre obytné auto - hadica na vodu, konektory, dlhší elektrický kábel, adaptéry a iné drobnosti, ktoré potrebujete pre zapojenie energií (určite by som sa nespoliehala na to, že vám ich v kempe požičajú, niekde s tým bol problém, niekde bol zdroj ďaleko a podobne...)

 • Čistiace prostriedky - žlčové mydlo, prípadne iné pracie prostriedky, prachovka, metla/metlička, čistiace obrúsky, jednorázové rukavice pre manipuláciu s toaletou, saponát + hubka + drôtenka, papierové utierky...(zvoľte podľa toho či stanujete alebo spíte v karavane, či v aute)

 • Posteľná bielizeň - Ja viem. Veď spať sa dá aj v spacáku. No verte mi, niet nad ten pocit, keď si večer po túre ľahnete do perín. Na krátky výlet vám určite stačí spacák a prípadne nejaký nafukovací kempingový vankúš, no ak idete autom, prípadne v ňom spíte, riaďte sa heslom: "Auto odvezie". Na dlhšom výlete sa vám vďaka normálnemu vankúšu poďakuje váš krk a chrbtica a aj v malom priestore budete mať pocit, že spíte ako v bavlnke. :-) My sme na našom výlete po Taliansku ocenili dokonca kombináciu oboch, kedy sme zrovna v Dolomitoch chytili studenú vlnu a dážď a tak som sa už o ôsmej večer ukrývala v spacáku a cez seba som si prehodila aj paplón. To bola pohodička.

postel do auta
Camping Nanzel - Limone Sul Garda - Taliansko
 • Stôl + stoličky - kempingový stôl sme zdedili a kempingové stoličky sme si uchmatli ako inak v Decathlone - Skladacia kempingová stolička Basic QUECHUA - Decathlon - 9,99 EUR

 • Vlhkosť v aute - Takmer každé ráno sme sa pasovali s kondenzáciou, hoci sme poriadne vetrali. Samozrejme to je tým, že spíme v malom priestore, no snažili sme sa to tak či tak vyriešiť. Aktuálne testujeme Odvlhčovač do auta FoggyStop z Alza.sk - Nie sme si úplne istí výsledkom, preto vám aktuálnu recenziu prinesiem trošku neskôr, keď ho ešte párkrát otestujeme. :-)

kemp Lago di Garda
Camping Nanzel - Limone Sul Garda - Taliansko
 • Vrecia na odpad - Nezabudnite, že odpadu bude až až. My sme počas nášho výletu jednoznačne vyhodili viac plastu, ako bežného odpadu, čo je smutná realita. Aby sa vám smeti nepovaľovali len tak okolo auta a aby ste boli schopní smeti aj poriadne separovať, nezabudnite si so sebou vziať vrecia na odpad. Najlepšie tie sťahovacie. :-) My sme si ich zavesili o spätné zrkadlo na aute do tieňa a všetko bolo pekne po ruke.

 • Lekárnička - Okrem autolekárničky sme si so sebou zobrali pomerne rozsiahlu lekárničku. Možno sa vám to bude zdať prehnané a paranoidné, no túto výbavu neberieme len kvôli nám ale najmä kvôli iným. Nie raz sa na túre stalo nešťastie cudzím ľuďom, ktorí zrovna lekárničku nemali so sebou. Alebo pri mne spadol na ceste cyklista, ktorý sa nešťastne zranil a nemal so sebou ani len obväz. Auto odvezie a vďaka vašej pojazdnej lekárni môžete zachrániť nejeden život. Presný zoznam vecí, ktoré v tej našej nesmú chýbať, vám prinesiem v samostatnom článku.

 • Sieťka proti komárom do auta - Som odvážna ale pri predstave, že mi v noci niečo vlezie cez okno do auta ma pekne striasa. Najskôr som premýšľala, že sieťku vyrobím z klasickej veľkej sieťky na okno, no nezdalo sa mi to esteticky príjemné. Viem, je to len auto a kempujeme, no naše auto sa snažíme držať v poriadku a štýlové. :-D Ako na zavolanie mi do očí udrela reklama na Facebooku (Mark ma asi odpočúva) a tak som v Lidl objavila super naťahovacie sieťky na okná do auta za pár eur ULTIMATESPEED® Clona proti slnku do auta, 2 kusy - Lidl-Shop.sk - 5,99 EUR/2 kusy. Samozrejme sú momentálne vypredané ale určite niečo podobné nájdete aj v inom e-shope. :-)

 • Externé nabíjačky a náhradné káble - Tu je asi každému jasné, čo si treba zobrať. Nabíjať sa v aute samozrejme viete, no mimo jazdy, kedy stojíte na jednom mieste viac dní, prípadne ste na túre celý deň/viac dní, sa určite zídu externé nabíjačky. Na dlhší výlet v aute pre dvoch ľudí odporúčam 3/4 nabíjačky. Najmä v prípade, ak nebudete vždy spať v kempe. Istota je guľomet. Dokonca nám do zbierky pribudla aj solárna powerbanka, s ktorou sme sa síce ešte úplne neskamarátili, no prikladám na ňu aj link Letsolar LET111 15000 mAh black - Powerbank | Alza.sk - 38,90 EUR. Tá je super pre viacdňové túry v prírode (samozrejme počas slnečného počasia).

Malý tip: Možno to bude znieť banálne, no na základe skúseností z môjho okolia pripomínam jednu drobnosť: Nezabudnite všetko nabiť ešte pred výletom! :-D

Ostatná výbava do auta (podľa potreby):

 1. nožnice

 2. väčší nôž

 3. otvárač na víno/pivo/konzervy

 4. sekundové lepidlo

 5. silná lepiaca páska

 6. eska pásky

 7. zapaľovač, zápalky

 8. sviečky (najmä proti komárom)

 9. deka (odporúčam kempingovú, ktorá ma zospodu nepremokavú vrstvu - Kempingová a turistická deka 140 × 170 cm QUECHUA - Decathlon)

 10. plachta alebo deka na prípadné vytvorenie tieňa. Nám napríklad z jednej strany veľmi svietilo slnko a v noci sme zase parkovali rovno pri lampe, ktorá ma osvetľovala až tak, že som mala pocit, že je deň. V tomto prípade sme deku pripevnili na jednu stranu auta za pomoci silnejších magnetov z Hornbachu.

 11. osušky, utierky, uteráky (odporúčam osušky z mikrovlákna, ktoré sú praktické, rýchlo schnú, plus si ich viete parádne prehodiť cez sedadlo po pobyte v mori, čo zabráni vzniku fľakov z morskej soli - Uterák z mikrovlákna veľkosť XL 110 cm × 175 cm zelený NABAIJI - Decathlon )

 12. baterka, lampáš na stôl/závesný (Kempingové svietidlo BL100 – 100 lúmenov QUECHUA - Decathlon)

 13. baterky

 14. čelovky

 15. mini súprava na šitie

 16. hracie karty alebo iné hry

 17. solárna sprcha

 18. statív/selfie tyčka

 19. rozkladacie matrace/samonafukovacie karimatky (podľa typu spania, ktorý si zvolíte) - Naše spanie popisujem v prvom článku zo série, kde nájdete aj podrobný popis na stavbu postele do auta.

 20. kladivo/sekera - budú sa hodiť na drevo alebo na zatĺkanie kolíkov do zeme

 21. TOALETNÝ PAPIER!

 22. šnúra na prádlo a pár štipcov

 23. organizér na predné sedadlo - Pokiaľ cestujete a spíte v aute, toto sa vám určite zíde! Ani nie tak na ochranu sedadla ale skôr na to, aby ste mali všetko po ruke keď rozložíte posteľ a idete spať. My sme si tam dali mobily, vreckovky, dezinfekčný gél, nejaké pochutiny na večer, karty, baterku a podobne...

 24. nabíjací ventilátor - Poviem vám, nájsť ten pravý ventilátor do auta bola poriadna fuška. Chceli sme taký, ktorý sa dá nabiť cez USB, prípadne je aj na baterky a v prvom rade bude praktický a tichý. Na trhu existuje viacero menších, ktoré sa ale napájajú cez zapaľovanie v aute, čo sme s našou staručkou Octaviou nechceli riskovať. Niektoré z nich sú aj hlučné, čo pri mojom občasnom ľahkom spánku neznelo dobre. A tak sme po dlhom pátraní našli prenosný bezkáblový ventilátor, ktorý nezaberie toľko miesta, natočí si ho človek ako chce, dokonca ho viete aj vysunúť do výšky 1 metra a ktorý sa dá nabiť cez USB a zároveň je aj na baterky - Prenosný bezkáblový ventilátor Rovus (topshop.sk)

 25. nepremokavý prístrešok - Tu sme sa tiež poriadne potrápili, pretože prístreškov existuje opäť viacero a nie každý je po zložení ľahký a spratný. Zároveň sme chceli taký, ktorý nevyužijeme len na aute ale aj na stanovačke. Po dôkladnom zvážení sme opäť zablúdili do Decathlonu (ako inak) a našli sme kempingový prístrešok, ktorý je síce momentálne vypredaný, no na sklade majú jeho lepšiu verziu Multifunkčný kempingový prístrešok Fresh QUECHUA - Decathlon, ktorá vďaka technológii Fresh znižuje teplo pod plátnom.

 26. slnečník na pláž/prístrešok - ja veľmi na slnečníky nie som. Nechce sa mi ho trepať na dlhšiu vzdelanosť so sebou v ruke a pri silnejšom vetre zvykne lietať kade tade. S nami preto cestuje praktický samorozkladací prístrešok Kempingový prístrešok 2Seconds Fresh pre 2 dospelé osoby QUECHUA - Decathlon, ktorý si po zbalení len prehodíte v taške cez rameno a rozbalíte ho behom 2 sekúnd. :-) Osvedčil sa aj pri silnom vetre, pohodlne si v ňom vegetia dve osoby a technológia Fresh zaručila, že v ňom nebolo teplo ani pri 38 stupňoch.

Je toho dosť, ja viem. Je len na vás, ako môj zoznam využijete a ktorá z vecí pôjde s vami na výlet. Ak máte prípadne iné tipy alebo je váš zoznam trošku iný, podeľte sa o svoje skúsenosti. Možno v tom mojom niečo chýba a možno máte niečo vyriešené oveľa lepšie a jednoduchšie. A ak vám tento prehľad pomohol, dajte mi vedieť. Každá spätná väzba je pre mňa dôležitá a nesmierne si ju vážim.


Keďže oblečenie, kozmetika a hygiena sú pomerne obšírne samostatné kategórie, viac podrobností k tejto časti výbavy vám prinesiem v ďalšom článku. :-)


Ďakujem, že ste tu so mnou.

Vaša Miška

Recent Posts

See All

Comments


profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

 • Instagram
 • Facebook
 • Pinterest
 • Twitter
bottom of page