top of page

5 vecí, ktoré robím, keď mám chuť ukryť sa pred celým svetom

Nebudem vám klamať, tento môj "covid kamoš" ma pekne trápi. Od roku 2021, kedy som ho chytila prvýkrát, som si prešla všetkým možným, od mesiacov nespavosti, až po neustále choroby, ktoré sa na mňa lepia vďaka oslabenej imunite. Ale o to v dnešnom článku nejde...

Včera mi moja kolegyňa doslova prikázala, aby som odišla od počítača a kašľala na prácu so slovami: "Práca neutečie. Bohužiaľ počká. Zdravie je prvoradé." Pozastavila som sa nad jej slovami. Veď ja to tak robím vždy. Som chorá? Nevadí, budem pracovať z postele. Čo ak mi niečo utečie, čo ak to bezo mňa nezvládnu, čo ak neodpoviem na ten e-mail do 24 hodín a už o mne pôjdu reči, že sa flákam? Super, už sa cítim trošku lepšie, tak hor sa do práce a dohnať všetko zameškané. Nebudem predsa ležať v posteli viac ako dva dni, veď ma žerú mrle...


Chcete vedieť, kam tento môj prístup vedie? Niekedy sa necítim sama sebou, som v neustálom napätí, telefón držím nonstop v ruke, kontrolujem e-maily ale priateľom neodpoviem. Často som vyčerpaná a pri každom pokuse o návrat medzi ľudí sa trasiem, aby som opäť niečo "nedrapla". Aj preto som posledné dni menej aktívna a snažím sa zo všetkých síl poriadne to vyležať. Prvýkrát po x mesiacoch. Určite ma ovplyvnila aj pracovná skúsenosť v korporáte, kde na nás bol vyvíjaný neustály nátlak. Museli sme plniť milión mesačných cieľov a plánov. Teraz je to však iné. V aktuálnej práci je to iné. Stokrát lepšie. Tak prečo som to dotiahla až do takého štádia, hm?


Poplakala som si. Ponadávala. A je to tak v poriadku. Síce ma k tomu doviedlo nalomené zdravie, no uvedomila som si, že to musím zobrať z iného konca. Každý z nás má občas pocit, že ho od slzavého údolia delia len milimetre. Naučila som sa však robiť veci, ktoré mi počas takýchto dní naozaj pomáhajú. A môžu pomôcť aj tebe. Týchto 5 činností robím, keď mám chuť ukryť sa pred celým svetom.

P.S. - Neber môj účet a blog ako odborné rady. Na odborné rady tu máme odborníkov. Moje slová ber ako výlev kamošky tridsiatničky, ktorá má občas dobré dni, občas aj tie zlé a s tými zlými sa snaží pracovať. Ako keby sme spolu sedeli pri dobrom vínku a rozprávali sa o živote. Ja sa vyrozprávam tebe, ty sa vyrozprávaj mne...

Neseď na riti


Choď sa prejsť. Vyvetraj si hlavu po celom dni v kancelárii. Pokiaľ nemáš žiadne aktivity, necvičíš či netancuješ a všade sa premiestňuješ autom alebo MHD, tvoje telo a hlava trpia. Moje telo som tomuto nonsensu vystavila od začiatku pandémie a lockdownov. Zo začiatku bolo všetko v poriadku, až kým sa nezačal ozývať chrbát, zdravie, nízka kondička a moje covidom poznačené pľúca prestali makať tak dobre, ako kedysi. A úprimne? Aj ja a určite aj Johnny by sme boli radšej, keby sa môj zadok dostal do predpandemického pevnejšieho štádia. :-D


Snažila som sa. Začala som cvičiť doma, ochorela som, prestala som cvičiť. Začali sme chodiť opäť na túry, ochorela som, prestali sme. Vytvorila som si kolotoč pokusov o aktívny život a dní s kašľom a upchatými dutinami. Hlupaňa hlúpa. Tak si nadávam neustále. V 30-ke sa máš cítiť sexi & fresh a nie ako strhaná starena. A tak dnes po vyše týždni v posteli beriem do rúk vodítko a idem poobede aspoň na tých poondiatych 30 minút von so psom.


Ak niečo nie je v poriadku, rozprávaj o tom


Niekedy kecám až príliš a niekedy som ticho vo chvíli, keď by som mala niečo povedať. Mám to šťastie, že môj Johnny ma v podstate počúva vždy a všade. Vie, kedy ma má rozosmiať, rozveseliť, stará sa o mňa. No sú dni a situácie, o ktorých mu nehovorím, pretože má napríklad ťažší deň a ja mu nechcem pridávať.


Hanbila som sa za to, že sa necítim dobre a pritom ani neviem presne povedať, čím to je. Hanbila som sa za to, že nemám chuť ani na bežné denné činnosti, že sa mi nechce umyť riad alebo upratať. A tak som to len nabaľovala, nabaľovala a zrazu to zo mňa po celom dni s horúčkou vypadlo, Johnny na mňa pozerá ako teľa na nové vráta a zahriakne ma so slovami: "Prečo si mi to nepovedala, ty trdlo?"

Nedus to v sebe, žena drahá. Pomáhaj iným, no pomáhaj aj sebe. Napríklad tým, že sa vykecáš.❤️ Niekedy ti môže skutočne pomôcť pohľad inej osoby na veci, ktoré ty nevidíš cez hustú hmlu emócií.❤️

Nájdi si čas na ľudí, ktorých máš rád/a, no ak sa ti nechce, povedz im to


Vidieť a rozprávať sa s ľuďmi, ktorých máme radi, zlepšuje náš život. Tak potom prečo sa im niekedy chcem vyhýbať? Máte to tak aj vy? Občas mám jednoducho chuť zakutrať sa pod perinu, vypnúť telefón, nikomu neodpisovať, s nikým nehovoriť. Byť vo svojej bubline len ja a moja únava či soplík. A je to oukej.


Kamoška ťa volá von, no ty máš toho veľa v práci a jediné, po čom túžiš, je prísť domov a napustiť si vaňu? Tak to urob. Ale ešte predtým kamošku ubezpeč, že ju máš rada a vysvetli jej, ako sa cítiš. Neklam, nehľadaj výhovorky. Jednoducho priznaj, že máš obdobie, kedy potrebuješ byť sama so sebou. Tí, ktorí ťa majú naozaj radi, sú tu bez ohľadu na to, či sa vidíte trikrát do mesiaca alebo raz za rok.

Odlož ten telefón a vypni si sociálne siete

Viete, čo mi absolútne nepomohlo? Tento blog. Viem, znie to smiešne či zvláštne, no je to tak. Denník tridsiatničky som si založila v čase, kedy ma nečakane opäť drapla chrípka, do toho sa pridali väčšie povinnosti v práci a čerešničkou na torte bol tohtotýždňový covid. Počas toho, ako som sa snažila liečiť, som nekontrolovateľne scrollovala na Instagrame a Tik Toku a závidela som všetkým ženám, ktoré pridávali storíčka z fitka, kaviarní a výletov.


To je čo? Ja, ktorá vás chcem motivovať a dodávať vám silu a odvahu, som bola zrazu na druhej strane rieky. A o tom to je. Toto je tá realita za pozlátkom sociálnych sietí, ktorú mnohí a mnohé z vás nevidíte. Dokonalý život neexistuje. Každý z nás vešia na sociálne siete len tie najkrajšie zážitky, krásne výlety, super nákupy a vysmiate fotografie. Minimum z nás verejne prizná, že sa necíti dobre alebo že jeho život nie je taký, aký si ho vysníval.


Riešenie bolo a je pomerne jednoduché. Odlož telefón a vypni si sociálne siete. Prestaň sa pozerať na to, čo majú iní a zameraj sa na to, čo chceš mať ty. Aká chceš byť. Ako sa chceš cítiť. Ja viem, že sa potrebujem dať zdravotne do poriadku. Že chcem mať dobrý spánok, že sa chcem viac hýbať, začať cvičiť a prestať sa stravovať ako uponáhľaný robotník s chuťami tehotnej ženy.


A k tomu mi telefón prilepený k ruke nepomôže.

Je v poriadku, ak sa necítiš na 100% dobre


Všetci máme aj zlé dni. Všetci máme dni, keď máme pocit, že sa nič dobré nedeje, že nie sme produktívni, sme unavení, emocionálni a v podstate máme pocit, že je toho na nás veľa. Všetci sa občas potkneme, či spadneme.


Znie to ako klišé a určite si to už veľakrát počul/a + čítal/a, no naozaj je dôležité to, že sa postavíš a popasuješ sa s tým. A ak nevieš ako na to, požiadaj o pomoc. Nie je to hanba. Nemaj pocit, že sa musíš do niečoho nutne tlačiť len preto, aby si sa cítil/a dobre. Dopraj si čas. Dopraj si priestor. Sústreď sa na to, čo ťa robí naozaj šťastným/ou.

12 views

Recent Posts

See All

Comments


profilova foto_Michaela Recht.jpg

Vitajte!

Ste tu noví? Objavili ste ma náhodou? Prečítajte si viac

o mne, o mojom svete,

denníku tridsiatničky

a článkoch, ktoré s radosťou prinášam mojim čitateľom.

Aby vám
nič neuniklo.

Ďakujem za odber :)

  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
bottom of page